През юли, когато летните малини узряват, не е късно да „направите магия“ върху градината си, за да получите супер реколта от плодове. 5 прости, но много важни земеделски техники ще ви помогнат за това.
Възможно е да получите добра реколта от малини само с правилна грижа за тях. Това е придирчиво растение, което изисква грижи през целия сезон, особено през летните месеци. За да сте сигурни, че вашите усилия не са напразни, трябва да вземете предвид характеристиките на растението, правилата за грижа за него и времето на процедурите.
Изглежда, че няма какво ново да се каже за отглеждането на малини. Тази култура у нас няма да изненада никого. Расте почти във всеки двор, на всяка вила. Расте и расте, но не всички са доволни от реколтата.
И всичко това, защото има погрешно схващане за непретенциозността на малините. Така че често отделят място за малинови градини, което не е най-доброто, на сянка и дори с лоша почва, която никога не е виждала тор. Оттук и „реколтата“ - няколко малки плода, неправилна форма и посредствен вкус.
Засаждане на малини - триковете, които трябва да знае всеки градинар
Поливане на малини обилно
При сухо лято малиновите издънки и плодове изсъхват без поливане. Кореновата система дори на възрастен храст може да умре от изсъхване, тъй като е повърхностна и лежи на дълбочина 10-30 см. За да осигурите достатъчна влажност на почвата: 1 линеен метър малиново засаждане ще изисква най-малко 30 литра вода.
Така че този обем има време да се абсорбира напълно в земята до дълбочината, необходима на корените, и да не се разпространява върху площта, поливайте сутрин или вечер в 2-3 дози.
Периодът на узряване на малините се удължава във времето, така че след седмица или седмица и половина поливането може да се повтори.
Правилно подхранване на малини
Сега малините се нуждаят преди всичко от калий, след това от фосфор (азотът е необходим в по-малка степен през периода на плододаване).
Оптимално листно подхранване (от листа) с минерални торове с макро- и микроелементи.
Подходящ е и прост калиев тор - калиев сулфат или инфузия на пепел от печка:
· Напълнете 10 литра вода една трета с пепел;
· Напълнете с гореща вода до ръба и оставете за два дни;
· Прецедете получената запарка и залейте малините при корена.
Сортовете малини, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имате в градината си
Мулчиране на почвата
При горещо време корените на малината бързо прегряват и изсъхват, което веднага се отразява на реколтата. Навлажнете добре почвата преди мулчиране!
Мулчирането с 10-15 см слой от зрял компост, торф, трева, изгнили дървени стърготини и дървесни стърготини ще помогне да се избегне проблемът.
Плевене и резитба на малини
Плевелите отнемат вода и хранителни вещества от малините, а също така служат като убежище за вредители и могат да пренасят болести.
Необходимо е да се нормализира броят на издънките на растението. Когато отглеждате малини като храст, премахнете всички издънки, оставяйки 10-12 издънки, които дават плод от текущата година.
Защитни обработки срещу неприятели и болести по малините
В средата на лятото сивото гниене може значително да развали реколтата от малини. Но използването на агресивна „химия“ по време на периода на плододаване е неприемливо.